Koučik vs. mentoring

CO JE CO?

Slovo mentor má původ v antické báji o Odysseovi. Než Odessyus vyrazil do Trojské války svěřil péči o svého syna a rodinu svému moudrému příteli - Mentorovi. Později v antice se tento pojem začal používat pro zkušeného rádce, který předává cenné znalosti svému svěřenci a provází ho při jeho rozvoji. Smyslem mentoringu je tedy předávat rady a zkušenosti.

První zmínka o slovu kouč je podstatně mladší. Objevuje se v prostředí Oxfordské univerzity kolem roku 1830. Kouč je ten, který pomáhá koučovanému dostat se z místa či stavu, kde se momentálně nachází, tam kde chce ve skutečnosti být. Pomáhá mu tedy ve splnění jeho cíle. Přitom koučovanému nedává rady, ale spíše pracuje s vnitřními zdroji, které mu pomohou cíle dosáhnout. V rámci koučinku se pracuje s předpokladem, že všechny potřebné zdroje k dosažení našich plánů a snů máme již v sobě. Účelem koučinku je tento potenciál rozvinout a naplnit to, co by jinak mohlo zůstat pouze možností nebo přáním.


Koučink v pravém slova smyslu vznikl ve dvacátém století. V šedesátých letech se vyvinul z humanistické psychologie. Jeho kořeny lze však vysledovat až do doby 400 let před naším letopočtem. Řecký filosof Sokrates v diskusích neříkal co je nebo není správně. Místo toho se svých spolu-diskutérů obratně ptal tak dlouho, až s odpovědí přišli sami.

Co je tedy lepší? Koučink nebo mentoring?

Odpověď závisí na tom, co si přejete. Chcete rady a strategie založené na osobní zkušenosti odborníka? Poté je pro Vás vhodný mentoring a je nejlepší najít odborníka v oboru, ve kterém se chcete posunout.* 

Máte velký nebo i menší cíl, přání nebo sen kterého chcete dosáhnout?  Máte problém, který chcete vyřešit? Nebo důležitou otázku na kterou hledáte odpověď? Pak je nejvhodnější koučink a důkladná práce s vnitřními zdroji.

Dobrý kouč Vám neřekne co máte dělat, ale pomůže najít odpověď na Vaše problémy a nasměrovat na správnou cestu. Dokáže totiž odemknout vnitřní zdroje. Vše citlivě a účinně.

Dokáže Vám naslouchat a porozumět. Je s Vámi při plnění snů a cílů. Je podporou. A pomáhá abyste naplnili svůj skutečný potenciál.

To je smyslem koučinku.

____

Mgr. Jan Fršlínek

Certifikovaný profesionální kouč a mentor

www.koucink-mentoring.cz

 

Nezávazně objednat

Zaujaly Vás naše služby? Nezávaznou objednávku můžete odeslat hned níže.

 

©2020 by Mgr. Jan Fršlínek (Zapsán v ŽR) IČO 01052110